O WOJTKU STARK

Wojtek Stark, urodzony w 1973 w Polsce, mieszkający w Niemczech, jest fotografem specjalizowanym w fotografii ulicznej i portretowej. Wojtka fotografie mają często mocno emocjonalny charakter i określają one nagą prawdę rzeczywistości i zróżnicowania ludzkiego życia. Te najrozmaitniejsze osobowości na jego zdjęciach przeważnie kierują oczy na widza. Często pokazywane bardzo z bliska, ujawniają one intymne szczegóły wyróżniając zawsze ich indywidualność  wyjątkowo i ekskluzywnie. Sposoby obchodzenia się z kolorami i z fantastycznym oświetleniem danego obrazu należą do kolejnych wyróżniających się cech zdjęć Wojtka. Opowiadanie intymnych historii na swoich fotografiach i dążenie, aby pokazać je jak na żywo i jaknajbardziej interaktywnie, Wojtka fotografie sugerują często wrażenie obrazu malowanego pędzlem.

INFO O FLAGACH

BIO

Wojtek zbierał pierwsze artystyczne doświadczenia poprzez jego pasję do malarstwa artystycznego. Od początku koncentrował on się, malując portrety, na wyróżnianiu charakterystyki danej osobiwości. Wojtek studiował rzeźbiarstwo w Niemczech i zamienił później dłuta i pędzle na aparat cyfrowy jako główne narzędzie swojego wyrazu artystycznego. Fotografia powstała przez ostatnie lata dosyć szybko Wojtka głównym zajęciem.  W ciągu trzech lat niezmenczalnej praktyki fotografii ulicznej, rozbudował on swoje doświadczenie i  wyróżniający się styl fotografowania najwięcej poprzez jego wyjątkowe portrety. Wojtek także nazbierał dużo doświadczenia w edukacji obok malarstwa, rzeźbiarstwa i fotografii. Jego portrety są przeważnie resultatem socialnej interakcji podczas fotografowania na podstawie 20. letniego doświadczenia edukacyjnego.

Opis Zdjęcia

Dlaczego właśnie Indie?

Możliwość, aby w Indiach podczas obserwacji życia codziennego coś wyjątkowego odkryć,  jest znacznie większa niż w zachodniej kulturze, bo odbywa się ono bardziej powszechnie i zaprasza odrazu na przyjemne rozmowy. Bardzo łatwo jest poznać nowych i ciekawych ludzi którzy z dużym zadowoleniem udostępniają ich osobowości w żywych rozmowach, a szansa aby zdobyć ich portret jest równolegle wysoka. Dla fotografów portretowych, jak i dla Wojtka to może najlepsze kondycje aby otrzymać naturalnie stworzone zdjęcia uliczne. Ważnym aspektem w pracach Wojtka jest jego niepowtarzalna pasja wyświetlania urozmaitości etnicznych i ich wyjątkowych obyczajów.  Wedłóg Wojtka można by Indie określić jako główną estradę dokumentacji ludzkości i o jej prawdziwej natury. Zaczynając na ogromnie bogatej faunie, niesamowitych krajobrazach i bardzo żywych ulicach a kończąc na wspaniałej, niepowtarzalnej architekturze, a do tego wszystko to przesycone kolorami i jaskrawością jak nigdzie indziej, należą Indie do tych krajów, gdzie każdy fotograf napewno znajdzie co szuka. Dlatego jest to Wojtka głównym celem, aby te przepiękne wisualne impresje uchwycić i pokazać.

Nowo znaleziona miłość do Indii wzbudziła się w marcu 2015 roku podczas pierwszej wizyty Wojtka do Bombaju i rozwija się dalej od tego czasu. Już od pierwszej wizyty i za pośrednictwem ogromnej różnorodności i unikalnych form wyrazu kultury, serce Wojtka przyzwyczajiło się do Indii w nieodwracalny sposób. Wojtek zgromadził razem biorąc prawie rok podróży po Indiach od 2015 roku, podzielone na 10 wyjazdów, odwiedził 19 stanów indyjskich i odwiedzi dalsze mu nieznane stany, jak podróż będzie kontynuowana. Największe jego spełnienie marzeń to dzielenie się swoimi osobistymi doświadczeniami o sercu i o charakterze Indii i ich ludzi poprzez zdjęcia i opowieści. Obecnie planowane jest wydanie książki ilustracyjnej w 2020 roku, przedstawiające kronikę Wojtka pracy i doświadczeń nazbieranych w ciągu pięciu lat podróżowania po Indiach.

Opis Zdjęcia

Te ślady po lewej na autokarze to konsekwencja  jazdy autobusami nie do wyobrażenia na niewyobrażalnych szlakach w Arunachal Pradesh. Więcej nowych i starszych opowieści o Indiach zaniedługo w naszym blogu.

Wojtek zdobył rozmaite doświadczenia podczas jego dziesięciu podróż po Indiach. Jego podsumowanie: "naprawdę nie jest łatwo zdobyć unikalną fotografię na indyjskich ulicach, ale jest to możliwe i jak raz się uda, to zostanie to w pamięci jako najznakomitniejsze przeżycie". Chociaż udział Wojtka z jego fotografiami  w życiu publicznym dopiero od dwóch lat się rozwija i on  dotychczas tylko i wyłącznie poprzez galerię jego zdjęć na Instagramie prezentowany był, wzbudził on już poważną uwagę publiczną. Jego zdjęcia zostały wydane w internacjonalnym magazynie fotografii, CHIIZ vol. 12, edycja Marzec 2018, poświęcona fotografii portretowej.

Opis Zdjęcia

Przetłumaczenie na język polski: 30. Lipiec 2018, Wojtek Stark